Google’ın 2019’da yaptığı güncellemelerden sonra kaliteli içeriğin önemi kat kat arttı. Artık Google’da iyi sıralamalar almak için gerçekten değerli içerikler üretmeniz gerekiyor. Ek olarak bunun yanında websitenizin hızı, tasarımı gibi kriterler de Google’da rol oynuyor.

İçeriklerinizle zirveye oynamak istiyorsanız kusursuz olmalısınız. Kusursuz dediğimizde de devreye 10x Content giriyor.

10x Content Nedir?

Hedeflediğiniz anahtar kelime veya konuda mevcut içeriklerden 10 kat daha iyi bir içerik üretmektir.

10 kat iyi bir içerik üretmenin de tabii ki kriterleri var. Nedir bu kriterler?

  • Hem mobilde hem de masaüstünde kusursuz bir UX ve UI sahibi olmalısınız.
  • İçeriğiniz kaliteli ve güvenilir olmalı. Güvenilir olmayan içerik iyi sıralamalar alamaz. Özellikle sağlık sektöründe 2019’da bazı siteler güvenilirlik sebebiyle büyük düşüşler yaşadılar.
  • Üreteceğiniz içerik kesinlikle diğerlerinden farklı olsun. Google’da bir konuda yüzlerce içerik olabiliyor. Sizin içeriğiniz diğerlerinden farklı olmazsa nasıl sıralama alabilir?
  • Bir soruya yanıt vermeli ya da okuyucunun bir problemini çözmelisiniz. Kısaca bir değer yaratmalısınız.
  • En önemlisi ise içerik her şeyiyle özgün olmalı. Sıradan olmamalı ki dikkat çekici olsun.

Araştırma Yapın

Yazmak istediğiniz konuyu, çözmek istediğiniz sorunu buldunuz. Sıra bu konuyla ilgili bir anahtar kelime hedeflemeye geldi. Anahtar kelimenizi belirledikten sonra bu konuda yazılan -Google’da SERP’teki içeriklere- göz atın. Rakiplerinizi bilmeden 10 kat daha iyi içerik yazamazsınız öyle değil mi?

“Bu içerikler yukarıda konuştuğumuz kriterleri karşılıyor mu?”, “Hangi soruya yanıt veriyor?” gibi sorulara bir okuyucu gözünden bakın. Sizde bir karşılığı oldu mu, bu konularda araştırma yapın.

Özgün, Benzersiz Olun

Örnek üzerinden gidelim. En son yapılan Google Bert Güncellemesi hakkında bir yazı yazmak istiyorsunuz. Google halihazırda bu güncellemeyi neden yaptığını açıklıyor. Bir de bunun üstüne yüzlerce içerik yazılmış.

Kısa bir araştırmadan sonra neredeyse hepsinin “Bert Güncellemesi Nedir?” gibi sorulara yanıt verdiğini göreceksiniz. Farklı olarak ne anlatabilirsiniz?

Bert güncellemesinden sonra trafiğiniz arttı mı azaldı mı? Şayet trafiğiniz arttıysa neyi doğru yaptığınızı, azaldıysa nerede hata yaptığınızı anlatın. Bu güncellemeden sonra nasıl bir yol izleyeceğinize dair soruların yanıtını vererek diğer içeriklerden daha farklı bir konu işleyin.

Farklı Bir Yol Bulun

10x content ile kullanıcıya bilgi verirken de farklı, benzersiz bir yol izlemelisiniz. Bilgiyi görseller ile mi aktaracaksınız? yoksa rakamların gücünden mi faydalanacaksınız? gibi farklı bir yol belirleyin.

Yine örnekler üzerinden gidelim:

10x content örneği

Yukarıdaki görselde bir 10x content örneği görüyorsunuz. Bir kuş türünü anlatırken yazıyla bilgi aktarmanın yanı sıra görsel, ses ve rakamlardan yararlanılmış.

10x content örneği

Yine yukarıda gördüğünüz üzere responsive ve adaptive design arasındaki fark gif aracılığıyla ortaya konulmuş.

İyi Bir Mobil Deneyim

Sitenizi tasarlarken mobil deneyimine çok önem vermelisiniz. Son yıllardaki veriler mobil trafiğin artışta olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu nedenle yalnızca masaüstü görünümüne dikkat etmek çok yanlış bir tercih olacaktır.

Öncelikle sayfanızın hızlı açıldığına emin olmalısınız. Site hızınızı kontrol etmek isterseniz Google’ın Page Speed Insight aracını kullanabilirsiniz. Eğer site hızınız düşükse yine aynı aracın belirttiği sorunları iyileştirmeye çalışın. Mobilde hızlı sayfalar 10x content’in olmazsa olmazıdır.

Öneri: Mobilde hızlı sayfalar oluşturmak için AMP kullanabilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız WP Rocket adlı eklentiyi kullanabilirsiniz.

Author

SEO ve Sosyal Medya hakkında faydalı içerikler üretiyorum.

Write A Comment