Internal link, site içi SEO’da kuşkusuz önemli rol oynuyor. Websitenizde bir hiyerarşi oluşturarak kullanıcının kolayca sitede gezinmesini sağlıyor. Ayrıca site içi linkleme sayesinde Google botları rahatça gezinebiliyor.

link-spider-lost.gif?mtime=20170104131427#asset:2247:url

Ben de bugün içeriğin doğru yerlerinde internal link kullanarak -içerik siteleri için önemli bir metrik olan- hemen çıkma oranı (bounce rate) nasıl düşürülür örneklerle anlatacağım.

Hemen Çıkma Oranı(Bounce Rate) Nedir?

Kullanıcının websitenize giriş yaptığı sayfa dışında başka herhangi bir sayfaya yönelmeden çıkmaları hemen çıkma oranı olarak incelenir.

1- Scrool Etmeyen Kullanıcılar için:

Scrool Internal link

Google’daki aramaların %49’unun no click olması gibi, içeriğinize gelen kullanıcıların da bir kısmı hiç scrool etmeden veya hafif aşağı scrool ettikten sonra çıkıyorlar. Bu kullanıcıların bir nebze dikkatini çekmek adına giriş paragrafından sonra yukarıda fotoğrafta gördüğünüz gibi bir içerik yerleştirin. Bu içeriğin, başlığınıza yakın bir konuda yazılmış olmasına da dikkat edin.

Yine Hubspot, blogunda giriş paragrafından sonra konuyla ilgili templateleri paylaşmış. Örnek olabilir.

2- Alt Başlıklara Uygun Internal Link

İçeriğimizdeki alt başlığa uygun site içi linkleme yaparak konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kullanıcıları yakalayabilir ve hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

Örnek:

Örnek:

3- Scrool Oranlarını Dikkate Alarak;

Google Tag Manager’da Scrool Depth triggerını kullanarak kullanıcının nerede sitenizden ayrıldığını öğrenebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz üzere ben yirmişer aralıkla kullanıcının ne kadar scrool ettiği bilgisini Google Analytics’te tutuyorum. Bu sayede kaç kullanıcının içeriğin tamamını okuduğunu görüyor ve bu sayede bir nebze içerik kalitesini anlayabiliyorum.

Benim sitemde içeriğin tamamı 60 oranında scrool edildiğinde bitiyor. Fotoğrafta gördüğümüz üzere en fazla kullanıcı kaybı 40 ile 60 arasında olmuş.

Bu doğrultuda içeriğimi internal link olarak bu aralığa ekliyorum ve ilgisini kaybeden kullanıcıyı başka bir içeriğe yönlendiriyorum.

Bu triggerı kurmak için: The Scroll Depth Trigger In Google Tag Manager

Bonus: External Linkleri Yeni Sekmede Açma:

İçeriğin içerisinde yer verdiğiniz external linkleri mutlaka yeni sekmede açın. Kullanıcıyı kendi ellerinizle sitenizden göndermeyin 🙂

Author

SEO ve Sosyal Medya hakkında faydalı içerikler üretiyorum.

Write A Comment