Dünyada 60 milyondan fazla Türkiye’de ise 420 binden fazla site WordPress altyapısını kullanıyor. Benim düşüncem de bir blog sitesinin altyapısı yazılım bilginiz iyi derecede değilse wordpress olmalı. Çünkü WordPress’te bir yazılımcıya ihtiyaç duymadan hızlıca sonuç alabiliyorsunuz.

Tabii tercih edilmesindeki en büyük pay eklentiler. Tek tıkla eklentileri sitenize ekleyebiliyorsunuz. İçerik optimizasyonundan tutun da site hızına kadar katkı alabileceğiniz eklentiler mevcut. Peki nedir bunlar?

Rank Math

Muhtemelen başlığında WordPress eklentisi yer alan bir içerikte Yoast SEO eklentisini görmemeniz imkansıza yakın. Fakat son 3 aydır ben Rank Math’ı kullanıyorum ve çok memnunum.

Rank Math bir SEO eklentisi. İçeriğinizin başlığından, yazı içerisine eklediğiniz fotoğrafa kadar SEO yönünden incelediği bir sisteme sahip.

Yukarıda gördüğünüz üzere 4 ana başlıkta toplam 20 adet filtre oluşturulmuş. Hedef anahtar kelimenizi ekledikten sonra içerik optimizasyonunu 100 üzerinden puanlıyor.

Bunun yanı sıra rich snippet dediğimiz schema işaretlemesini anında bu eklenti üzerinden yapabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra Rankmath’ın bir çok özelliği var. Detaylı bilgi almak isterseniz buradan sitesine gidebilirsiniz.

WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Site hızı hem kullanıcı hem Google için çok önemli bir faktör. İçeriğinizle Google’da iyi sıralamalar elde etmek istiyorsanız page load time’ın hızlı olması gerekiyor. Kullanıcılar ise 3 saniyeden yavaş açılan bir sayfadan ayrıldıklarını söylüyorlar. Yani site hızı çift taraflı katkı veriyor.

Durum bu iken, mobil trafik oranlarının da gittikçe arttığı bir dönemde AMP eklentisi size oldukça fayda sağlayabilir. AMP, sitenizdeki bazı kodları sıkıştırarak mobilde kullanıcıya daha iyi, daha sade bir deneyim sunuyor.

Şimdi hemen Google’ın Page Speed Insight aracını kullanarak site hızınızı öğrenin. Mobilde siteniz yavaş ise mutlaka amp eklentisini yükleyin.

Table of Contents

Özellikle uzun, detaylı yazılar yazıyorsanız mutlaka Table of Contents kullanmalısınız. TOC wordpress eklentisini kullanarak, kullanıcıya onu bu içerikte neler beklediğini gösterebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir alt başlığınız hakkında bilgi almaya geldiyse bir tıkla o konuya gidebilir. Kullanıcı deneyimi açısından oldukça etkili bir eklenti.

Ayrıca TOC kullanarak oluşturduğunuz alt başlıklarla Google’da sıralama alabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz üzere Google kullanıcıya bölümüne geç seçeneği sunuyor.

WP Rocket

wp rocket eklentisi

WP Rocket site hızı artırmaya yönelik bir WordPress eklentisi. Websitenizi bir tema üzerinden düzenlediyseniz muhtemelen sitenizde kullanılmayan css ve javascript kodları mevcut. Bu kodlar site hızınıza azımsanmayacak derecede zarar veriyor.

WP Rocket ile tek tıkla bu kodları sıkıştırabilir ve birleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizdeki fontlardan, fotoğraflara kadar neredeyse her şeyin boyutunu küçültebiliyor ve önbellek tutuyor. Fakat maalesef bu eklentinin 40 dolar gibi bir fiyatı var. Bütçesi olmayanlar fotoğraftaki diğer eklentilere yönelebilir.

Imagify

Websitenize yüklediğiniz size olarak büyük fotoğraflar site hızınıza beklemediğiniz zararlar verebiliyor. Bunların önüne geçmek ve tek tek her fotoğrafı sıkıştırmakla uğraşmamak için Imagify kullanabilirsiniz. Imagify, otomatik olarak fotoğrafları WEBP formatına çevirerek fotoğrafların çözünürlüğünü düşürmeden sıkıştırabiliyor.

Structured Content

Structured Content ile içeriğinize kolayca FAQPage ekleyebilirsiniz.

FAQ ekleyerek arama sonuçlarında yukarıda gördüğünüz gibi çıkabilirsiniz. Bu durum müthiş bir kullanıcı deneyimi sunduğu gibi CTR’larınızı da artırmanızı sağlayabilir.

Ayrıca FAQ sayesinde yukarı gördüğünüz Google’ın eklediği kullanıcılar bunları da sordu bölümünde içeriğinizle yer alabilirsiniz.

Author

SEO ve Sosyal Medya hakkında faydalı içerikler üretiyorum.

1 Comment

Write A Comment