YouTube açıklaması videomuzun YouTube SEO stratejisini oluştururken önem vermemiz gereken bölümlerden biri. Biz de bu içerikte açıklamanın uzunluğu, kullanmamız gereken anahtar kelimeler ve oluşturmamız gereken call to action’lar gibi detaylı bir rehber oluşturacağız.

YouTube SEO hakkında daha detaylı bilgi için: YouTube SEO: Zirvede Yer Alın!

YouTube Açıklaması Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

YouTube açıklamasında maksimum kelime sınırı 5000 fakat bu bizim için kesinlikle bir ölçüt değil. Açıklamadaki ilk amacımız, video içeriğimizi en iyi ve en sade şekilde kullanıcıya anlatmak. 

youtube açıklaması uzunluğu

Araştırmalara göre YouTube sıralamalarında üst sıralarda çıkan içeriklere baktığımızda YouTube açıklaması 300-350 kelimede tutmak verimli oluyor. Bu baraj hem kullanıcıya videomuzu açıklamak ve YouTube’da iyi sıralamalar elde etmek için en uygun kelime sayısı.

youtube açıklama uzunluğu

Yine YouTube’da fazla görüntüleme alan video içeriklerine göz attığımızda uzun açıklamaların kötü performans gösterdiği çok net görülüyor.

YouTube Açıklamasında Anahtar Kelime Kullanımı

Tabii ki SEO dendiğinde anahtar kelime hedeflemesi olmadan olmaz. Videomuzu sıralamaya sokmak için belirli hedef anahtar kelimeler seçmemiz gerekiyor. Bu anahtar kelimelerin trafik getirmesi için de kullanıcıların arama eylemlerini karşılaması gerekiyor.

Bu anahtar kelime araştırması için tercih edebileceğiniz ücretli ve ücretsiz araçlar mevcut. 

Ücretsiz araçlar:

Ücretli araçlar:

  • keywordtool
  • kwfinder

gibi birçok anahtar kelime aracından faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Hassaslığı

Anahtar kelimeler ve long tail anahtar kelimelerimizi belirledikten sonra tabii ki bu kelimeleri de çok fazla kullanmak hem kullanıcı deneyimi için hem de YouTube için iyi bir faktör değil. Yine araştırmalara göre bu kelimeleri %2-3 bandında kullanmak en verimlisi.

Büyük hesaplara girmeye hiç gerek yok fakat buradan çıkarmamız gereken ana fikir kullanıcıyı anahtar kelimeye boğmanın iyi bir fikir olmadığı. En doğrusu, video içeriğini bu anahtar kelimeleri de kullanarak kısa ve öz anlatmak.

5 Adımda YouTube Açıklaması Tavsiyeleri

1- Açıklamanıza Videolarınızı veya Playlistlerinizi Yerleştirin

Kullanıcıya içeriğinize geldikten sonra diğer videolarınıza da göz atmasını önerin. Zaten içeriğinizi beğendilerse kanalınızdan videolar görmek isteyeceklerdir. Kısacası açıklama kısmında içeriğinizle alakalı video veya videonun bulunduğu playlisti bulundurmak izleyici kanalınızda tutmak açısından büyük önem taşıyor.

2- Abone olmalarını söyleyin!

Videonuzun sıralama almasındaki en büyük faktörlerden biri içeriğinizden gelen abonelerdir. Açıklama kısmında bir abone olma linki bulundurarak içeriğinizi beğenen kullanıcının abone olmasını kolaylaştırın. Bu sayede hem videonuza hem de kanalınıza katkıda bulunabilirsiniz.

3- Videonuzun İçeriğinden Bahsedin

Açıklamada video içeriğinizden bahsetmeniz gerektiğini defalarca söylemiştik. Bu video içerik kısmını 50 ila 150 kelime arasında tutmanız verimli olacaktır ayrıca hedef anahtar kelimelerinizi de videonun uzunluğuna orantılı olarak kullanın.

4- Sosyal Medya Hesaplarınızı Ekleyin

Videonuza gelen izleyiciyi farklı sosyal medya hesaplarınıza yönlendirerek hakkınızda daha fazla bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; bir markanın YouTube kanalını yönetiyorsanız bu sayede izleyici satın almaya yönlendirebilirsiniz.

5- Uzun açıklamalardan kaçının!

400 kelime üstü açıklamaların daha kötü performans verdiğini söylemiştik. Bu durum gösteriyor ki video açıklamasını kullanıcın okuyacağı limitlerde tutmak çok önemli. Yani sade ve net olmalıyız. 

Sonuç

  1. Açıklamada hedef anahtar kelimelerinizi kullanın.
  2. Bu anahtar kelimeleri açıklama uzunluğuna göre %2-3 bandında tutun.
  3. Video açıklamasını 300-400 kelime arasında tutun.
  4. Video içeriğine odaklanın.
Author

SEO ve Sosyal Medya hakkında faydalı içerikler üretiyorum.

Write A Comment