YouTube, 2019 itibariyle Google’dan sonra ikinci arama motoru konumunda ve bu nedenle markalar için önemi günden güne artıyor. Biz de bunun bilincinde olarak bu içeriğimizde YouTube SEO rehberi oluşturacağız. YouTube kanalınızı nasıl optimize edeceğinizi, içeriğinizi paylaşırken dikkat etmeniz gerekenleri ve sonrasında analiz etmeniz gereken metrikleri  örnekler ve ipuçları ile paylaşacağız.

YouTube SEO: Kanal Optimizasyonu

YouTube’da kanalımızı ve içeriklerimizi optimize ederken kanalımızın ismi, açıklama ve etiketler kısmını etkili kullanmalıyız.

Kanalımızın İsmi:

Kanalımızın ismini belirlerken sade ve net olmalısınız. İnsanlar sizi nasıl biliyor, nasıl arıyor sorusunun cevabını bilmek önemli.

Kanal Açıklaması:

Açıklama kısmında gereksiz uzatmalar yapmadan kendinizi ve kanalınızın içeriğini anlatmanız gerekiyor. Bu açıklamayı yaparken kanalımızın ismini ve sizi en iyi anlatan anahtar kelimeleri açıklamada geçirmek YouTube aramalarında etkili olacaktır.

Etiketler:

Açıklama kısmında da söylediğimiz gibi etiketlerimizi oluştururken belirlediğimiz anahtar kelimeleri kullanarak YouTube SEO stratejimizin ilk adımını atmış oluyoruz. Artık kullanıcı kanalınızı YouTube’da arama yaparak bulabilecektir.

İçeriğimizi Üretirken:

YouTube’da arama motorunda sıralama yapılırken kullanıcı deneyimi birincil faktör. Bu nedenle ne kadar iyi bir stratejiniz olursa olsun, kaliteli bir içeriğimiz yoksa bu çabaların pek bir önemi kalmıyor.
İzleyicinin dikkatini çekmek için 15 saniyeniz var.
Araştırmalara göre izleyici, videonun ilgisini çekip çekmediğine ilk 15 saniyede karar veriyor. Bu da demek oluyor ki gereksiz cümleler ve tanıtımlardan kaçınıp videomuzun içeriğini ilk 15 saniyede kullanıcıya etkili bir şekilde anlatmamız gerekiyor.

Video Çözünürlüğü:

İçeriğimizin kalite ölçütlerinden biri de video çözünürlüğü. Videolarınızı HD kalitede paylaşmanız içeriğinizin tercih edilmesinde önemli bir nokta. Tahmin edeceğiniz üzere kimse YouTube’da piksel piksel bir görüntüyle karşılaşmak istemeyecektir.

Video Uzunluğu:

Genelde uzun videoların kısa videolara oranla daha iyi sıralamalar elde ettiği gözleniyor fakat bir videonun ideal uzunluğu ne kadar olmalı sorusuna kesin olarak cevap veren bir araştırma yok.Yine de bu konuda yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki 5 dakikadan kısa videoların iyi sıralamalar alması pek mümkün değil. Quora’nın TED Talks üzerine yaptığı araştırmada  ise izleyicinin dikkat kaybı yaşamaya 18 dakikadan sonra başladığını belirtiyor ve bunu baz alarak da ideal video uzunluğunun 18 dakika olduğunu söylüyor.
YouTube SEO video uzunluğu
Bence buradaki önemli nokta yine kaliteli içerik. Siz içeriğinizi kaliteli üretmeye ve izleyicinin dikkatini çekmeye odaklanın. Video uzunluğunun önemi kalmayacaktır.

YouTube SEO: İçeriğimizi Optimize Edelim

Kanalımızı optimize ederken de söylediğimiz gibi YouTube’un içeriğimizi anlayabilmesi için başlığı, açıklamayı ve etiketler uyumlu ve efektif bir şekilde kullanılmalı. Hepsini ayrı ayrı inceleyelim.

Video Başlığı:

Video başlığı YouTube’da 100 kelime olarak sınırlandırılmış fakat VidIQ’ya göre ideal uzunluğu 20 ile 60 kelime arasında olmalı. Başlıkta da gereksiz kelimelerden kaçınarak sade bir şekilde videonun içeriği anlatılmalı.
Hedeflediğiniz keyword başlıkta kesin olarak geçmeli.
Hedeflediğimiz keyword veya keywordleri belirleyip ilk olarak başlıkta daha sonra da açıklama ve etiketlerde kullanmalıyız.

Video Açıklaması:

Description alanı, YouTube’da içeriğimizi anlatma fırsatı yakaladığımız yerlerden biri. 5000 kelimeye kadar açıklama yazabilirsiniz fakat açıklamayı en az 300 kelime olacak şekilde yani daha okunabilir seviyelerde tutmak verimli olacaktır. Yine hedeflediğimiz keywordleri açıklamaya eklemeyi unutmayalım. Hatta açıklamanın başına #keyword şeklinde yerleştirmek YouTube SEO çalışmasına katkı sağlayabilir.
YouTube video açıklaması
Ayrıca yukarıdaki görseldeki gibi açıklama kısmını kullanıcının videoda kalma oranını artırmak amacıyla da kullanabilirsiniz. Uzun süreli video içeriklerde bahsedilen konuları ve zaman dilimlerini videoda kalma oranını artırmak için açıklamaya ekledik. Siz de uzun süreli videolarınızda bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Video Etiketleri:

Etiketleri seçerken çok dikkatli olmalısınız. Yanlış veya fazla etiket içeriğinizin YouTube tarafından yanlış anlaşılmasına neden olabilir. 500 kelimeye kadar etiket ekleyebilirsiniz fakat 200 kelimeden fazla etiket kullanmak spam algısı yaratabilir. Ek olarak keyword tool’dan yardım alarak anahtar kelimeleri ve long tail anahtar kelimeleri eklemek hem videomuzun anlaşılabilmesi hem de kullanıcının yapacağı aramalarda çıkabilmek adına büyük önem taşıyor.

Küçük Resim:

Küçük resim önemsiz gibi gözükse de özen gösterilmesi gereken bir konu. YouTube’un otomatik olarak oluşturduğu küçük resimleri değil içeriğinizden ipuçları taşıyan kendi tasarımlarınızı kullanın. Unutmayın, küçük resim kullanıcının ilgisini çekmek için güzel bir fırsat.
Küçük resminiz diğerlerine göre fark yaratsın.

Kartlar:

YouTube SEO Kartlar
YouTube’un kart ekleme özelliği sayesinde izleyiciye video sırasında kanalınızdan başka bir video ya da oynatma listesi, başka bir YouTube kanalını, anket veya website bağlantınızı gösterebilirsiniz.  Fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi website bağlantınızı video sırasında gösterebilmek için Youtube İş Ortağı Programı’na katılmış olmanız gerekiyor fakat bu programın da en az 1.000 aboneye sahip olmak gibi şartları var.Bir videoya toplam 5 tane kart eklenebiliyor. Bu kartları süre olarak homojen dağıtmanız daha verimli olabilir. Örneğin; 10 dakikalık bir videoya 2’şer dakika arayla kartlarınızı ekleyebilirsiniz. Arka arkaya izleyiciye kartlar göstermek hem izleyicinin dikkati hem de kullanıcı deneyimi açısından iyi olmayabilir.Bonus: Videonuz analiz edebilecek görüntülenmeye ulaştığı zaman kartları ekleyebileceğiniz zaman dilimi hakkında YouTube Analytics’ten ufak bir tüyo alabilirsiniz.
YouTube Kartlar.
Fotoğrafta gördüğünüz gibi bazı zaman dilimlerini daha fazla kullanıcı izlemiş. Bu zaman dilimlerine kartlarımızı yerleştirmek kartlarınızın daha fazla kullanıcıya ulaşması anlamına gelir.

Bitiş ekranları:

Bitiş ekranlarını, videonuzun son 20 saniyesine en fazla 4 adet olacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu öğelerden birini “mutlaka abone ol” olarak kullanmak, içeriğinizi beğenen bir izleyiciden anında geri dönüşüm almanızı sağlayabilir. Yine videonuzu paylaştıktan sonra YouTube analytics’te Bitiş ekranı öğesi türü kategorisinde aldığınız verimi analiz edebilirsiniz.

Altyazılar:

Videonuza kendi dilinizde ve yabancı dillerde altyazı eklemenin size büyük artıları olacaktır. İzleyicinin bulunduğu ortam videoyu sesli bir şekilde izlemesine uygun olmadığı durumlarda altyazı izleyiciye kolaylık sağlayabilir. Ek olarak yabancı dilde altyazı ekleyerek videonuzu dünyanın her yerinden ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

Bonus:

YouTube’un algoritma olarak artık videoyu dinleyebildiği söyleniyor. Videoda anahtar kelimenizi sesli olarak geçirin gibi tavsiyelerin yanı sıra Barış Özcan, Neil Patel gibi YouTube’da düzenli olarak içerik üreten kişiler altyazılarını açıklamada hatta ayrı olarak bloglarında da paylaşıyorlar. Siz de bu durumu YouTube SEO stratejinizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Oynatma Listeleri:

Oluşturduğunuz oynatma listelerini ilgi ve alakaya göre düzenlemek, kullanıcıyı kanalınızda daha fazla tutmaya yardımcı olabilir. Önerilen videolar kısmında yine kendi kanalınızdan bir video bulunması sizin için büyük bir trafik kaynağı olabilir. Yine tabii ki oynatma listeleri, YouTube’a videomuzu anlatmanın verimli yollarından biri.

Videonuzu Destekleyin!

Videomuzu paylaştıktan sonra bu içeriği hedef kitlemize ulaştırmamız için çeşitli kanalları kullanmamız gerekiyor.
  • Sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.
  • Mailing yapın.
  • Blogunuzda paylaşın.
Website veya blog’a sahipseniz ilgili içeriklere videolarınızı eklemek fayda sağlayacaktır.

YouTube SEO Optimizasyonu yaptık, sırada iyi sıralamalar var!

Kanalımızı ve içeriğimizi optimize ettik, şimdi de iyi sıralamalar elde etmeliyiz. Videonuzu paylaştıktan sonra hangi analizler önemli, YouTube sıralama yaparken hangi metriklere önem veriyor gibi soruların yanıtını verelim.Kullanıcı deneyiminin öneminden bahsetmiştik. Şimdi içeriğimiz izleyici tarafından ne kadar ilgi görmüş YouTube Analytics’ten analiz edelim.

Kitleyi Elde Tutma Oranı

YouTube’un sıralama yaparken en çok önem verdiği metriklerden biri kitleyi elde tutma oranıdır. İçeriğiniz görüntüleniyor olabilir fakat videonuzu görüntüleyen bir kişi videonuzu ne kadar izliyor sorusunun cevabı en az görüntüleme kadar etkilidir.
Videonuzun görüntülenme sayısına aldanmayın.
Kitleyi elde tutma oranı
Fotoğrafta sağ üstte görmüş olduğunuz üzere 3 dakikalık bir videomuzu görüntüleyen bir izleyici, ortalama içeriğin %49.2’sini izlemiş. Uzun videolarda bu oranı yakalamak daha zor olacaktır. Daha önce de altını çizdiğimiz gibi burada da kilit nokta kaliteli içerik.

Aboneler:

YouTube Aboneler
İçeriğinizden kanalınıza gelen abone sayısı sıralamada oldukça etkili. Son zamanlarda izlediğiniz videolarda ‘kanalıma abone olmayı unutmayınız’ sözünü bu kadar duymanızın  sebebinin de bu etki olduğunu tahmin edersiniz. Bu yüzden daha önce konuştuğumuz kartlarda ve bitiş ekranlarında abone ol butonunu kullanmayı kesinlikle unutmayın.

Etkileşimler:

YouTube SEO çalışmalarınızı bir manada kontrol edebileceğiniz yer etkileşimler. Videonuza gelen beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar içeriğinizin insanların ilgisini çekip çekmediğini net bir şekilde gösteriyor.Kanalımızı ve içeriklerimizi ne kadar iyi optimize edersek edelim, YouTube’da video içeriğimizin ne kadar kaliteli olduğunu göstermek için etkileşim almalıyız.

YouTube SEO için Eklentiler:

vidIQ:

YouTube SEO Eklentileri: VidIQ
Bizim de kullandığımız vidIQ YouTube SEO için çok kullanışlı bir uygulama. YouTube’daki her videonun SEO skorunu, etiketlerini, o etiketlerde kaçıncı sırada olduğunu ve sosyal medyada paylaşımlarına kadar görebiliyorsunuz. Hem kendi SEO performansınız için hem de rakiplerinizin stratejilerini görmeniz için büyük fırsat.

TubeBuddy:

TubeBuddy de vidIQ gibi kullanışlı toollardan biri. Bahsettiğimiz metrikleri ölçebiliyor. Ek olarak kanal ve sosyal medya analizlerini detaylı bir şekilde takip etmek istiyorsanız TubeBuddy’i de tercih edebilirsiniz.

Keyword Tool:

İçeriğinizi optimize ederken keywordleri Keyword Tool’dan yardım alarak belirleyebilirsiniz.

Canva:

İçerikleriniz için küçük resimlerinizi hazırlarken yüksek çözünürlükteki görselleri Canva’da hazırlayabilirsiniz.
Author

SEO ve Sosyal Medya hakkında faydalı içerikler üretiyorum.

Write A Comment